Existence   Mostecká solidární síť

Příspěvky v rubrice ROZHOVORY

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je nezaměstnaný z přesvědčení, může se tak věnovat aktivitám, které pro něj mají smysl. Má skromné potřeby a jako freegan si obstará vše, co potřebuje. Je to jeho způsob, jak žít svůj život.

Majdan

Když se na Ukrajině spustily události kolem Majdanu, každý den korporátní média chrlila spoustu nových informací. Bohaté zkušenosti s masmédii nás však naučily přistupovat k jejich práci s rezervou a se zdravou dávkou nedůvěry. Navíc informace, které jsou pro nás podstatné, pochopitelně masmédia nepřináší. Hodnocení událostí z třídní perspektivy od nich nelze očekávat, proto pro nás bylo důležité, poohlédnout se po jiných zdrojích. Velmi nás potěšilo, když jsme při našem hledání zjistili, že skupina Přátelé komunizace zveřejnila rozhovor s ukrajinským revolučním syndikalistou z ASP.

Bezpeněžní zóna_26.8.2012_Žižkov_b

V roce 2012 se v rámci antikapitalistického hnutí začala rozvíjet nová forma praktické aktivity, tzv. Bezpeněžní zóny. U zrodu této iniciativy stál člen Asociace Alerta Lukáš Borl, kterého redakce anarchistické revue Existence požádala o zodpovězení několika otázek. Rozhovor byl v Existenci otištěn začátkem roku 2013 a nyní ho publikujeme i na našem webu.

CCF

Na e-mail nám přišel k přečtení a případnému zveřejnění překlad rozhovoru s vězněnými členy Conspiracy of Cells of Fire (CCF). Nemusíme sice souhlasit s každou částí rozhovoru, přesto souhlasíme s jeho zveřejněním v plném znění a bez komentáře. Věříme, že rozhovor otevírá velmi zajímavá témata a přináší zajímavé podměty pro diskuzi. Doufejme, že diskuze následně bude opravdu probíhat.

perex_DVP

Projekt DVP existuje již sedm let, ale za tu dobu nezískal příliš pozornosti v alternativních médiích. Myslíme si, že si pozornost zaslouží, proto zveřejňujeme rozhovor s obyvatelem, který byl u zrodu DVP. Tento projekt v praxi prosazuje autonomii, recyklaci, dobrovolnou skromnost a další principy, které jsou nám blízké. Věříme, že rozhovor čtenáře a čtenářky zaujme a motivuje je k návštěvě či podpoře DVP.

Gažiová_Laďa

Charismatická umělkyně Laďa Gažiová je velmi tvořivý tvor, který pochází ze Slovenska a již několik let bydlí v Praze. Tato mladá žena si rozhodně zaslouží pozornost. Na jejím uměleckém projevu je zajímavá jak používaná technika, tak sociální témata, kterých se dotýká. Přinášíme nyní rozhovor, který nám Laďa Gažiová poskytla pro web ALERTA.CZ. Snad Vám rozhovor alespoň trochu přiblíží tuto zajímavou osobu..

Lukáš_Borl_Litvínov_demonstrace-10.12.2011

Před několika týdny vyšel na webu greenaction.cz rozhovor s dlouholetým aktivistou Lukášem Borlem. Lukáš v tomto rozhovoru prezentuje činnost naší asociace a také se v něm zamýšlí nad stavem novodobého anarchistického hnutí v Česku. Své úvahy pak doplňuje o návrhy jak se v praxi poučit z vlastních chyb a posunout se kupředu. Rozhovor jsme převzali na náš web v plném znění. Přejeme všem příjemné čtení.

znasilneni_muze

O tom, že i muži bývají terčem sexuálního násilí, se moc nemluví. Měli/y bychom si uvědomit, že i muži jsou znásilňováni. Stejně jako o zkušenosti a potřeby přeživších žen bychom se měli/y zajímat se o specifické zkušenosti a potřeby přeživších mužů. Následující otázky a odpovědi nám mohou pomoci dozvědět se více o přeživších mužích, abychom se k nim přestaly/i chovat jako k neviditelným a začaly/i jim pomáhat

zeny_tvorte_bandy

Během překládání tohohle rozhovoru jsem si uvědomila, že se my dnes v Praze zabýváme velmi podobnými problémy jako švýcarské aktivistky před několika lety. Problém sexismu v antiautoritářském hnutí, marginalizace „ženských problémů“ provází (doufejme že už dlouho nebude) všednodenní aktivistickou práci nás všech. Je to zkrátka jak se tak hezky říká starý problém se stále novými tvářemi na obou stranách barikády tvořené konvencemi,

Tento fiktivní rozhovor nebude ničím zvláštní. Nebude to nic jiného než zpověď. Zpověď jednoho člověka – jednoho muže.  

Když se 10.9.2011 během demonstrace DSSS ve Varnsdorfu militantní neonacisté a neonacistky za podpory místních pokusili napadnout zdejší ubytovnu, tak několik lidí zůstalo v ubytovně, aby vyjádřili podporu místnímu obyvatelstvu. Následuje rozhovor s Růženou A., která v ubytovně také byla a snažila se v napjaté situaci uklidňovat místní děti i jejich rodiče vystrašené z hrozí konfrontace.

Ulice nemusí sloužit jen jako prostor pro upevňování mocenských struktur a umění může být zároveň i svobodomyslnou politikou v praxi. Právě o tom a o mnoha dalších záležitostech je následující rozhovor s uměleckou skupinou USVITU.  

S tématem rozšiřování těžby hnědého uhlí souvisí i téma klimatických změn urychlovaných splalováním uhlí v elektrárnách, teplárnách atd. Přinášíme nyní rozhovor s člověkem, jenž se zůčatnil kempu, na kterém se shromáždili lidé, kteří se této problematice systematicky a organizovaně věnují.

Rubriky: EKOLOGIE, ROZHOVORY

Murray Bookchin (1921 – 2006) je považován za jednoho z prvních stoupenců tzv. sociální ekologie. Tento ideový směr se snaží vysvětlovat rozsáhlé ekologické problémy skrze hledání jejich příčin v základech společenského uspořádání postaveného na hierarchii a dominanci. Za způsob jak těmto problémům do budoucna zamezit tedy M. Bookchin považuje radikální transformaci politického a ekonomického systému i kulturního prostředí do podoby, kde pro hierarchii a mocenskou dominanci nebude místo.  

Rubriky: EKOLOGIE, ROZHOVORY

11.9. 2010 v Mostě na SCREAM FESTU vystoupí se svou taneční performance undergroundový umělec Ramon. Přinášíme nyní krátký rozhovor, kde představuje své projekty a naznačuje něco málo o svých důvodech, proč program i myšlenku SCREAM FESTu aktivně podopoří.  

I přes to, že každá lokalita je svým způsobem jedinečná a má svou vlastní „tvář“, tak je zřejmé, že ve většině tzv. sociálně vyloučených lokalitách lze sledovat spoustu podobných jevů, které charakterizují tamní realitu života. Jaká tato realita je? Jak se bránit negativům, která v sobě skrývá? Jak zamezit tomu, aby je každá nová generace reprodukovala?  

Rubriky: ROZHOVORY
ČAsociace ALERTA

knihovna_Ateneo_novinky

Novinky v Ateneo kni

Rozhodli jsme, že budeme občas informovat o novinkách v naší ...

Původ kapitalismu - Ellen Meiksin Woodová

Původ kapitalismu -

Kapitalismus bývá často označován za logický produkt přirozené povahy lidského ...

ateneo_Fluff

Komunitní centrum A

Část kolektivu komunitního centra Ateneo bude během léta projekt představovat ...NEPŘEHLÉDNI!

  • Mostecká solidární síť
  • Komunitní centrum ATENEO